Image module

Na plantacji

Upalne lipcowe i sierpniowe dni są dla wielu w Portugalii czasem odpoczynku, ale na równinie Alentejo, położonej na południowy-wschód od Lizbony, trwa mozolna praca. Tu, gdzie rozciągają się największe plantacje dębów korkowych, odbywa się zbiór korka. Kora grubości od 2 do 4 cm zdejmowana jest z drzew, segregowana wedle jakości i układana w stosy. Jesienią, po sezonowaniu na terenie plantacji, zostanie przetransportowana do fabryk na północy kraju.

Metoda okorowania dębów korkowych nie zmieniła się od lat. Jest to czynność wymagająca od plantatora zarówno dużej sprawności fizycznej jak i delikatności. Przy pomocy toporka nacina się możliwie duże fragmenty kory, tak aby jego ostrzem nie zranić samego drzewa. Potem trzeba podważyć trzonkiem korę i ostrożnie oderwać ją od pnia.

Pierwszy raz dąb zostaje okorowany po około 25 latach od zasadzenia. Po zbiorze kora stopniowo odrasta i po dziewięciu latach następuje kolejny zbiór. W takich odstępach czasowych surowiec jest dalej pozyskiwany bez szkody dla drzewa, które obumiera z przyczyn naturalnych dopiero, gdy ma z górą 150 lat.

Image module

W fabryce

Manufaktury przetwarzające korę dębów korkowych istniały już w starożytności. Wyrabiano w nich zatyczki do amfor po odkryciu, jak niebywale odporny na wilgoć i pleśń jest korek. XX wiek przyniósł znaczący rozwój technologii obróbki korka, który w formie przetworzonych produktów znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia – samochody (uszczelki silników), metro (podkłady antywibracyjne), budownictwo (izolacje akustyczne i termiczne), biura (memoboards), ortopedia (wkłady do obuwia). Listę tę można by jeszcze długo kontynuować.

Dziedziną, która przeżywa dynamiczny rozwój z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na produkty ekologiczne, wytwarzane z poszanowaniem dla środowiska naturalnego, jest produkcja podłóg korkowych. W trakcie procesów granulacji i aglomerowania powstaje produkt wytrzymały, dorównujący pod tym względem litym podłogom drewnianym, a przewyższający je wielu innymi zaletami. Właściwie trudno nawet mówić o jednym produkcie. Wytwarzane są podłogi z korkiem naturalnym i barwionym, lakierowane i z trudnościeralną powłoką winylową, przyklejane do podłoża i instalowane jak podłoga panelowa. Wybór zależy wyłącznie od upodobań użytkownika.

Image module

W mieszkaniu

Naturalny korek na podłodze i ścianie roztacza aurę ciepła i przytulności. To nie tylko wizualne wrażenie. Wystarczy dotknąć ten materiał, aby poczuć jego przyjemną fakturę. Korek jako bardzo dobry izolator nie pochłania ciepła naszego ciała, lecz oddaje je nam z powrotem.

Podłoga korkowa to materiał bardzo praktyczny i komfortowy w użytkowaniu. Łatwo ją utrzymać w czystości, gdyż jest antystatyczna, nie przyciąga kurzu. Chodzenie po niej to prawdziwa przyjemność, jest bowiem cicha i elastyczna.

Image module